Giuseppe Verdi

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Giuseppe Verdi Giuseppe Verdi (*1813 v Roncole, +1901 Miláno) byl italský hudební skladatel, který se narodil v prosté rodině venkovského hokynáře a přadleny. Základní hudební vzdělání získal v Bussetu u Antonia Barezziho, který se stal jeho prvním mecenášem. Základy hry na hudební nástroje a kompozice mu dal mistr místní filharmonické společnosti Ferdinando Provesi. Následně G. Verdi studoval soukromě na konzervatoři v Miláně skladbu, protože na ni nebyl přijat.


V letech 1836-1839 působil jako dirigent městského orchestru a ředitel hudební školy v Bussetu, a od roku 1839 žil jako svobodný umělec v Miláně, v Paříži a na svém statku u Busseta. Ve svých 34 letech se stal světově proslulým a jeho opery se hrály na všech světových scénách. Ve své operní tvorbě projevil originální melodickou a rytmickou invenci, velký dramatický talent a vášnivou citovost. Jeho vrcholným dílem je Aida. Jeho operní tvorba je zakotvena ve dvousetleté tradici italské opery. Jeho estetickým krédem byla jednoduchost a přirozenost.

Světové úspěchy přinesly G. Verdimu mnohá vyznamenání a řády v různých koutech světa. V roce 1859 se stal čestným občanem měst Parma a Bologna a členem Institute de France v Paříži. V roce 1874 se stal členem italského senátu a roku 1880 byl dekorován Velkým křížem italské koruny. Pak následovalo jeho nejslavnější a nejproduktivnější období, kdy složil velmi mnoho oper.

Verdiho význačná opera Aida byla také podnětem k otevření Suezského průplavu a stala se egyptskou národní operou. Svá tři poslední hudební díla Stabat Mater, Te Deum a Ave Maria uzavřel Giuseppe Verdi před svou smrtí.

Vrcholná díla Giuseppe Verdiho

  • Verdiho opery: Oberto, Lombarďané, Jeden den Králem, Nabucco, Lombarďané, Ernani, Dva Foscariové, Panna Orleánská, Alzira, Attila, Macbeth, Loupežníci, Korzár, Bitva u Legnana, Luisa Millerová, Stiffelio, Rigoletto, Trubadúr, La Traviata, Sicilské Nešpory, Simone Boccanegra, Maškarní Ples, Síla Osudu, Don Carlos, Othello, Falstaff, Ernani.
  • Jiná díla Giuseppe Verdiho: Requiem, Te Deum, Stabat Mater, smyčcový kvartet e moll, různé další písně a jiná.


G. Verdi na CD

  • Verdi CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Verdiho hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.

G. Verdi v MP3

Další odkazy a informace o Verdim